Kotły na biomasę Biowat

Kociol na biomase Biowat s-6 otwartyKotły na biomasę BIOWAT to kotły wsadowe bez zbiorników akumulacyjnych zaprojektowane do ogrzewania domów do 320m2 powierzchni użytkowej.

Pojemność komory paliwa jest tak dobrana, żeby nawet w najgorszych warunkach (-20°C, wiatr) nie było potrzeby uzupełniania paliwa w nocy.

W odróżnieniu od kotłów na słomę EKOPAL, kotły na biomasę BIOWAT spalają paliwo powoli. Prędkość spalania regulowana jest poprzez ręczną regulację przepustnicy powietrza pierwotnego. Praktyka wykazuje, że użytkownicy nie mają z tym trudności.

Kotły na biomasę BIOWAT pracują na ciągu naturalnym, bez wentylatorów. Powietrze pierwotne zużywane jest do częsciowego spalania paliwa w dolnej komorze spalania (tzw. gazyfikacja). Komora spalania wyłożona jest w całości cegłami szamotowymi, z tej komory gazy przepływają przez urządzenie, nazywane przez nas gaźnikiem, do górnej ceramicznej komory dopalania. W gaźniku gaz miesza się z wstępnie podgrzanym powietrzem wtórnym. Z komory dopalania gazy (spaliny) wypływają do skrzynkowej komory wymiennikowej. Temperaturę spalin reguluje się poprzez uchylenie klapy dymnicowej. Klapę dymnicową otwiera się całkowicie przy rozpaleniu kotła i przy stanie awaryjnym, jeśli temperatura wody wzrośnie powyżej 95°C.

Kotły na biomasę BIOWAT montuje się bezpośrednio do istniejącej instalacji, zamiast lub równolegle do kotła węglowego. Instalacja musi być typu otwartego.

Produkujemy następujące rodzaje kotłów na biomasę serii BIOWAT:

  • seria U - kotły uniwersalne na drewno i/lub słomę, mieszczące w komorze paliwa jedną typową kostkę słomy (40x40x80). Mogą pracować grawitacyjnie, bez pompy obiegowej. Zasadniczym paliwem jest drewno. Kocioł U - 300 umożliwia palenie "metrami" - długość 1m. Kocioł U - 360 umożliwia palenie "papierówką" - długość 1,2m.
  • Seria S - zasadniczym paliwem jest słoma, można palić drewnem. Charakteryzują się większymi gabarytami i masą niż kotły serii U Jednorazowy wsad czterech kostek słomy wystarcza do ogrzania domu o powierzchni 200 - 230m2 w ciężkich warunkach bez potrzeby uzupełniania w nocy. Zasadniczo kotły te ustawia się na poziomie zero, przy domu, lub w istniejących budynkach.

Kotły na biomasę BIOWAT ładuje się paliwem dwa, trzy razy na dobę. Do ogrzania domu o powierzchni 250m2 przy pomocy kotła na biomasę BIOWAT wystarczy zapas słomy zebranej z 4,5 - 5 ha.

Gatunek drewna i słomy jest obojętny, można też używać trocin zmieszanych z kawałkami drewna lub ułożonymi na słomie. Po rozgrzaniu kotła można spalać nawet grube kłody drewna. Inaczej niz w kotłach na biomasę EKOPAL, paliwo można uzupełniać w czasie pracy.